Ωράριο Λειτουργίας

Ώρα Αποχώρησης για το πρωινό τμήμα13.00μμ
Ώρα Αποχώρησης για το ολοήμερο τμήμα16.00μμ

Προσέλευση και Αποχώρηση

Τα παιδιά κατά την προσέλευση να παραδίδονται στην/στον νηπιαγωγό της τάξης από τον υπεύθυνο συνοδό τους, φορώντας τη μάσκα τους, και δείχνοντας τα καταχωρημένα στην ειδική πλατφόρμα, selftest κάθε Τρίτη και Παρασκευή.

Κατά την είσοδο των γονέων-κηδεμόνων στο χώρο του Νηπιαγωγείου (εξωτερικό και εσωτερικό χώρο) απαιτείται χρήση μάσκας και τήρηση των αποστάσεων.

Όλους τους αγαπητούς γονείς να τηρούν τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης προκειμένου να μην δημιουργούνται προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Μέτρα προστασίας λόγω COVID-19

• H φοίτηση στο Νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική, απουσίες καταχωρούνται καθημερινά , οπότε φροντίστε για την επαρκή φοίτηση των παιδιών σας εφόσον είναι υγιή χωρίς συμπτώματα.
  • Παρακαλούμε για έλεγχο των παιδιών για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων (θερμομέτρηση), πριν την αναχώρησή τους από το σπίτι.
  • Γονείς/κηδεμόνες με συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού ή/και πυρετό δεν επιτρέπεται να συνοδεύουν τα παιδιά και σε περίπτωση που επιβεβαιωθεί λοίμωξή τους από τον Covid-19, θα πρέπει να ενημερώσουν άμεσα το σχολείο και να ακολουθούν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.
  • Η αποχώρηση νωρίτερα του προβλεπόμενου ωραρίου απαγορεύεται. Μπορεί να γίνει σε εξαιρετικές περιπτώσεις (επίσκεψη σε γιατρό κτλ) μόνο κατόπιν έγγραφης αδείας από τον προϊστάμενο της διεύθυνσης και με υπογραφή σχετικού εγγράφου/υπεύθυνης δήλωσης.

Διατροφή-Γεύματα

Δεκατιανό10.00πμ
Μεσημεριανό13.30μμ
Επισήμανση: οι ώρες των γευμάτων ενδέχεται να διαφοροποιούνται ελαφρώς αναλόγως των δραστηριοτήτων που λαμβάνουν χώρα

Τα παιδιά πρέπει να έχουν στην τσάντα τους για την εξυπηρέτησή τους στα γεύματα:

• Πετσέτα φαγητού
  • Τάπερ με το δεκατιανό
  • Μπουκάλι με νερό που θα αναγράφει το όνομα του παιδιού
  • Για το ολοήμερο, ξεχωριστή τσάντα με μεταλλικό τάπερ για το μεσημεριανό
  • Κουτάλι ή πηρούνι πλαστικό

Προσοχή: Απαγορεύονται αυστηρά τα μαχαίρια. Αν χρειαστεί να κοπεί κάτι στο φαγητό του παιδιού, θα το κάνουν οι νηπιαγωγοί.

Τροφές που καλό είναι να προτιμώνταιΤροφές που καλό είναι να αποφεύγονται
Λευκό γιαούρτι, φρούτα, σπιτικά σάντουιτς και τοστ, σπιτικές πίτες, σπιτικά γλυκά, μαγειρεμένα φαγητά  Κρουασάν, σοκολατοειδή, περιπτεροειδή, έτοιμα γλυκά, τυποποιημένες τροφές, χυμοί

Σημαντικό: όλα τα είδη διατροφής των παιδιών που βγαίνουν από την τσάντα τους και τοποθετούνται στο ψυγείο, πρέπει απαραιτήτως να γράφουν το όνομα του παιδιού. Το όνομα του παιδιού πρέπει επίσης να αναγράφεται με ανεξίτηλο μαρκαδόρο στο μπολ φαγητού του παιδιού και σε οποιοδήποτε άλλο είδος εξυπηρέτησης στο φαγητό.

Ενδυμασία

• Στο νηπιαγωγείο παίζουμε, κυλιόμαστε, εργαζόμαστε με μπογιές ή άλλα υλικά, λερωνόμαστε.
  • Καλό θα είναι τα παιδιά να έρχονται με απλά και άνετα ρούχα και παπούτσια (χωρίς κορδόνια) που δεν εμποδίζουν την κίνηση.
  • Αποφεύγουμε τα πολύτιμα αντικείμενα (σταυρούς, αληθινά κοσμήματα, αλυσίδες, σκουλαρίκια). Είναι εύκολο να χαθούν και μπορεί να προκαλέσουν πνιγμούς σε ενδεχόμενο αδέξιο τράβηγμα ή άλλου τύπου ατυχήματα.
  • Δε φοράμε τιράντες και ζώνες που έχουν δυσκολία αφαίρεσης στην τουαλέτα.
  • Τα μπουφάν να αναγράφουν το όνομα του παιδιού και να έχουν κρεμαστάρια καθώς εύκολα μπορεί να μπερδευτούν.

Αυτοεξυπηρέτηση

• Τα παιδιά στο νηπιαγωγείο εξυπηρετούνται αυστηρά μόνα τους στην τουαλέτα.
  • Βοήθεια στο λύσιμο ή δέσιμο ζώνης, φουστανιού κτλ τους παρέχεται από τους εκπαιδευτικούς.
  • Μια αλλαξιά ρούχα για ενδεχόμενα «ατυχήματα» καλό είναι να υπάρχει στο σχολείο και μέσα σε ένα κουτί για τα παιδιά του ολοήμερου.

Ασφαλής συνύπαρξη

• ΔΕΝ συμβουλεύουμε τα παιδιά να ανταποδίδουν κάποιο χτύπημα ή σπρώξιμο που δέχτηκαν. Προωθούμε την ικανότητα αντιμετώπισης με διάλογο. Οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει λύνεται από τα ίδια τα παιδιά με τους χειρισμούς της/του νηπιαγωγού. Δεν ωθούμε τα παιδιά να κάνουν παλαίστρα το χώρο του σχολείου.
  • Παροτρύνουμε το παιδί να μιλά στη/στο νηπιαγωγό της τάξης για οτιδήποτε το απασχόλησε ή το ενόχλησε. Αν κάτι παραμένει μυστικό, δε μπορεί και να λυθεί.
  • Από τη μεριά μας παροτρύνουμε τα παιδιά από την αρχή της χρονιάς να μην εκθέτουν τον εαυτό τους για κανέναν λόγο σε καταστάσεις που μπορεί να προκαλέσουν ατυχήματα.
  • Ελέγχουμε τακτικά τα κεφάλια των παιδιών μας για ανεπιθύμητους επισκέπτες. Δεν ντρεπόμαστε να ενημερώσουμε την/τον νηπιαγωγό αν έχουμε εντοπίσει ψείρες στο παιδί μας ώστε να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις και στους άλλους γονείς.

Χορήγηση υλικού

Στο νηπιαγωγείο είναι απαραίτητα τα παρακάτω υλικά:

1. Μία (1) κασετίνα βαρελάκι
  2. Δύο (2) ξεχωριστά σακουλάκια για τη φύλαξη των μασκών
  3. Ένα (1) κουτί χαρτομάντηλα αυτοκινήτου
  4. Ένα (1) κουτί μωρομάντηλα

Παιχνίδια-Αντικείμενα

Δε φέρνουμε μέσα στην τσάντα μας παιχνίδια ή όποιο άλλο αντικείμενο από το σπίτι παρά μόνο αν το έχει προηγουμένως εγκρίνει η/ο νηπιαγωγός ή αν έχει θεσπιστεί κάποια ανάλογη μέρα παιχνιδιού.

Προσέξτε την κατάλληλη ψυχολογική προετοιμασία του παιδιού σας κατά τις πρώτες μέρες παραμονής στο σχολείο και τις ανακοινώσεις που θα σας δίνονται προσωπικά (σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή)

Υλικά απαραίτητα για την λειτουργία του ολοήμερου τμήματος

1. Ένα (1) ζευγάρι παντόφλες τύπου CROCS (και για τα παιδιά του πρωινού τμήματος)
  2. Ένα (1) μαξιλάρι με μαξιλαροθήκη μικρό και όχι πολύ μεγάλο.
  3. Ένα (1) κουβερτάκι επίσης μικρό και ελαφρύ (στην αρχή ένα μικρό σεντονάκι).
  4. Μία (1) αλλαξιά του παιδιού (βρακάκι, φόρμα, κάλτσες) τοποθετημένα σε κουτί.
  5. Ένα (1) σεντονάκι παιδικό με λάστιχο για να προσαρμόζεται στο κρεβατάκι.

Καλή σχολική χρονιά!

Οι νηπιαγωγοί των τμημάτων